HER ÇOCUK BİR EVRENDİR


 İngiltere ‘de yapılan bir araştırmaya göre okul öncesi dönemde çocuklar eğitime başladıklarında 90 IQ civarında ortalama performans göstermişler. Eğitim sonrasında aynı çocuklar üzerinde yapılan ikincil testler sonucunda çocukların 120 IQ değerlerine ulaştıkları tespit edilmiştir.


Aynı araştırma Türk öğrenciler için yapıldığında yine ortalama 90 IQ değer gösterdikleri tespit edilmiştir. Eğitim sonrası tekrar ölçümlenme yapıldığında 95 IQ değeri gösterdikleri tespit edilmiş. Nedir bu aradaki fark, bizim çocuklarımız neden bu artışı gösteremiyorlar? Aynı şekilde Afrika yaban köylerinde yapılan incelemelerde erken yaşlarda çocukların zeka seviyeleri ve problem çözme becerilerinde tüm dünya ortalamalarının üzerinde performans gösterdiği tespit edilmiştir.


Ancak eğitim dönemi sonrasında ise maalesef ABD li çocuklar ile arada konkunç uçurum olduğu ölçümlenmiştir. İşte tüm bu çalışmalar eğitimin çocuklarımızın gelişimleri için ne kadar önemli olduğunu bize en iyi örnekler değil midir? Bu temel ile çıkmış olduğumuz zenginleştirilmiş eğitim programları macerası Üstün Zekalılar Enstitüsü ile iki yıl boyunca başarı ile devam etmiştir.


Tüm dünyada yer alan en iyi örnekleri adapte ederek oluşturduğumuz programlarımız 3-14 yaş arası Türk çocuklarımız üzerinde inanılmaz sonuçlar göstermiştir. Ancak yine gördüm ki sadece hafta sonu programları maalesef çocuklarımızın gerçek performanslarını ortaya çıkarıp geliştirmek için yeterli değildi. Eğitimin ve özellikle öğretimin temellerinin atılmış olduğu okul öncesi eğitim döneminde, kendi yetenek alanlarını ve öğrenme stillerini ortaya çıkararak verilecek olan zenginleştirilmiş ve farklılaştırılmış eğitim programları ile tüm Türkiye ‘mize hem müfredat kazandırabilmiş hem de öğrenmeyi seven, üst düzey performansını ortaya koyabilen ve geleceğimizi şekillendirebilecek nitelikte liderliğini ortaya koyabilen bireyler yetiştirebilecektik.


Daha sonra ilkokul , daha sonra lise ..... Yabancı diller, matematik ve mantık , bilim, sanat, spor, dil bilimleri, liderlik, analitik düşünme becerileri, sorun çözme ve üretici düşünce becerileri, müzik.... tüm bu dallar ve yetenek grupları ile ama en önemlisi eğlenerek ve keşfederek öğrenmek... Bu alanlarda tüm dünyada rüştünü ispat etmiş ve en iyi örnekler olarak belirlenmiş kaynaklar yardımı ve gerçekten alanında en iyi branş öğretmenleri aracılığı eğitim... En önemlisi ise her bir çocuğun bir evren olduğunun bilincinde olarak, kendilerine has olan öğrenme ve kendisini ifade stillerine göre programı çocuğumuza göre şekillendirmek...

İşte bizim farkımız bu olacak.


Mehpare Kınık Ustomar

BİR ÇOCUK DEĞİŞİR, DÜNYA DEĞİŞİR